Providing you the best range of brick lifting baskets and brick shifting basket with effective & timely delivery.
₹ 28000 / Piece Get Latest Price
| Bucket Type | Material basket |
| Bucket Capacity | 1 m³ |
| Machine Class | 1ton |
| Usage/Application | Brick Transport |
| Capacity | 500 to 1000 kg |
| Material | MS |
| Surface Finishing | Paint Coated |
| Bucket Shape | Square |
| Warranty | 6 Month |
| Brand/Make | Bharat |
Minimum order quantity: 1 Piece
We are amongst the distinguished name in the industry, offering world-class range of Brick Basket that are delivered with varied thickness and maintains perfect cleaning of the required area. Offered range is delivered in varied dimensions and ensures wide industrial usage. Offered product range maintains perfect finishing and comes within budgetary limits. Brick Basket is extensively used to return the ball to the court from outside the baseline.
Features:
₹ 24000 / Piece Get Latest Price
| Load Capacity | Up to 50 kg |
| Brand/Make | Bharat |
| Capacity | size 1 X 1 X 1 |
| Usage/Application | Construction |
| Brand | Bharat |
| Type | Square |
| Features | Rust Proof |
| Number Of Wheel | 4 |
| Surface Finish | Paint Coated |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | MS |
| Sheet Thickness | 2-4 mm |
Minimum order quantity: 1 Piece
Benny Korah (Proprietor)
Bharat Engineering Works
Plot No-55, Nehar Par, Jeevan Nagar,Ph-2,Old Faridabad
Faridabad - 121003, Haryana, India