We provide our esteem clients an exclusive range of Concrete Bucket extensively used for its quality standards. Designed using finest quality raw material this bucket is used to carry ready concrete mixer from one place to another place within the construction premises.
₹ 37000 / Piece Get Latest Price
| Bucket Type | Tower Crane Bucket |
| Capacity | 0.25 to 5 Cubic meter |
| Automation Grade | Manual |
| Discharge Type | Side Gate |
| Usage/Application | Column Concreting |
| Bucket Material | Mild Steel |
| Lifting Hook Type | Single Point |
| Color | Yellow |
| Sheet Thickness | 4 to 12 mm |
| Material | MS |
| Bucket Shape | Banana Type |
| Surface Finishing | Paint Coated |
| Warranty | 6 Months |
| Brand/Make | Bharat |
Minimum order quantity: 1 Piece
Bharat Engineering Works specializes in fabrication of BananaType Concrete Bucket. These are highly in demand by the construction industry. We are considered to be pioneers in design and supply of these concrete buckets. As per our company’s vision we have followed a methodical strategy of up gradation in design and manufacturing. our research team has constantly endeavored to better our already superior products.
₹ 27000 / Piece Get Latest Price
| Bucket Type | Tower Crane Bucket |
| Capacity | 0.25 to 5 Cubic meter |
| Automation Grade | Manual |
| Discharge Type | Side Gate |
| Model Name/Number | Banana Type |
| Usage/Application | Column Concreting |
| Bucket Material | Mild Steel |
| Lifting Hook Type | Single Point |
| Usage | Column Casting |
| Color | Yellow |
| Weight | 240 kg |
| Sheet Thickness | 4 to 12 mm |
| Thickness | 5mm |
| Material | MS |
| Diameter | 1000mm |
| Bucket Shape | Banana Type |
| Surface Finishing | Paint Coated |
| Warranty | 6 Months |
| Brand/Make | Bharat |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 27000 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 27000 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Manual |
| Model Name/Number | cow nose type |
| Capacity | 0.25 to 5 Cubic meter |
| Usage/Application | Column Concreting |
| Color | Yellow |
| Sheet Thickness | 4 to 12 mm |
| Material | MS |
| Bucket Shape | Banana Type |
| Surface Finishing | Paint Coated |
| Warranty | 6 Months |
| Brand/Make | Bharat |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Bharat Engineering Works specializes in fabrication of cow nose Type Concrete Bucket. These are highly in demand by the construction industry. We are considered to be pioneers in design and supply of these concrete buckets. As per our company’s vision we have followed a methodical strategy of up gradation in design and manufacturing. our research team has constantly endeavored to better our already superior products.
₹ 32000 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Capacity | 0.25m3 to 5.00m3 |
| Model Name/Number | Banana Type With Pneumatic Jack |
| Usage/Application | Column Concreting |
| Color | Yellow |
| Bucket Shape | Banana Type |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 27000 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Manual |
| Usage/Application | Construction |
| Capacity | 0.25 to 5 Cubic meter |
| Sheet Thickness | 4 to 12 mm |
| Material | MS |
| Surface Finishing | Paint Coated |
| Bucket Shape | Banana Type |
| Warranty | 6 Months |
| Brand/Make | Bharat |
₹ 28000 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Manual |
| Model Name/Number | cow nose type |
| Capacity | 0.25 to 5 Cubic meter |
| Usage/Application | Construction |
| Color | Yellow |
| Sheet Thickness | 4 to 12 mm |
| Material | MS |
| Surface Finishing | Paint Coated |
| Warranty | 6 Months |
| Brand/Make | Bharat |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 27000 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Model Name/Number | Cownose Type |
| Capacity | 0.25 to 5 Cubic meter |
| Usage/Application | Construction |
| Color | Yellow |
| Sheet Thickness | 4 to 12 mm |
| Material | MS |
| Surface Finishing | Paint Coated |
| Warranty | 6 Months |
| Brand/Make | Bharat |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 42500 / Unit Get Latest Price
| Automation Grade | Manual |
| Capacity | 0.25 to 5 Cubic meter |
| Model Name/Number | Cone Type With Hose |
| Usage/Application | Construction |
| Color | Yellow |
| Sheet Thickness | 4 to 12 mm |
| Material | MS |
| Bucket Shape | Cone type |
| Surface Finishing | Paint Coated |
| Warranty | 6 Months |
| Brand/Make | Bharat |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Unit
₹ 30000 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Manual |
| Capacity | 0.25 to 5 Cubic meter |
| Model Name/Number | Laydown |
| Usage/Application | Construction |
| Color | Yellow |
| Sheet Thickness | 4 to 12 mm |
| Material | MS |
| Surface Finishing | Paint Coated |
| Warranty | 6 Months |
| Brand/Make | Bharat |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 28500 / Unit Get Latest Price
| Automation Grade | Manual |
| Capacity | 0.25 to 5 Cubic meter |
| Model Name/Number | Banana Type |
| Usage/Application | Construction |
| Color | Yellow |
| Sheet Thickness | 4 to 12 mm |
| Material | MS |
| Bucket Shape | Banana Type |
| Surface Finishing | Paint Coated |
| Warranty | 6 Months |
| Brand/Make | Bharat |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Unit
₹ 28000 / Unit Get Latest Price
| Capacity | 0.25 to 5 Cubic meter |
| Model Name/Number | cell type |
| Usage/Application | Construction |
| Automation Grade | Manual |
| Thickness | 4 to 12 mm |
| Material | MS |
| Surface Finishing | Paint Coated |
| Warranty | 6 Months |
| Brand/Make | Bharat |
Minimum order quantity: 1 Unit
₹ 27000 / Piece Get Latest Price
| Bucket Type | Tower Crane Bucket |
| Capacity | 0.25 to 5 Cubic meter |
| Automation Grade | Manual |
| Discharge Type | Side Gate |
| Model Name/Number | Bharat |
| Bucket Material | Mild Steel |
| Lifting Hook Type | Single Point |
| Usage | Column Casting |
| Usage/Application | Construction |
| Color | Yellow |
| Sheet Thickness | 4 to 12 mm |
| Material | MS |
| Bucket Shape | Banana Type |
| Surface Finishing | Paint Coated |
| Warranty | 6 Months |
| Brand/Make | Bharat |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 26500 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 0.25 to 5 Cubic meter |
| Usage/Application | Construction |
| Automation Grade | Manual |
| Sheet Thickness | 4 to 12 mm |
| Material | MS |
| Surface Finishing | Paint Coated |
| Warranty | 6 Months |
| Brand/Make | Bharat |
Owing to vast domain experience, we deliver easy to use Tower Crane Concrete Bucket that are technically advanced and are configured with modern techniques and modern methods. Lay Down Bucket for Tower Crane is extensively used to carry ready concrete mixer from one place to other. Our products are manufactured by our professionals by using good quality raw material and advance technology.
₹ 26000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 0.25 to 5 Cubic meter |
| Model Name/Number | Bharat |
| Usage/Application | Construction |
| Color | Blue |
| Automation Grade | Manual |
| Sheet Thickness | 4 to 12 mm |
| Material | MS |
| Bucket Shape | Cone Type |
| Surface Finishing | Paint Coated |
| Warranty | 6 Month |
| Brand/Make | Bharat |
Minimum order quantity: 1 Piece
Bharat Engineering Works specializes in fabrication of Cone Type Concrete Bucket. These are highly in demand by the construction industry. We are considered to be pioneers in design and supply of these concrete buckets. As per our company’s vision we have followed a methodical strategy of up gradation in design and manufacturing. our research team has constantly endeavored to better our already superior products.
₹ 27000 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Manual |
| Capacity | 0.25 to 5 Cubic meter |
| Model/Type | Cone Type |
| Usage/Application | Construction |
| Color | Yellow |
| Sheet Thickness | 4 to 12 mm |
| Material | MS |
| Surface Finishing | Paint Coated |
| Warranty | 6 Months |
| Brand/Make | Bharat |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 200000 / Unit Get Latest Price
| Capacity | 3 cum to 8cum |
| Model Name/Number | BHARAT |
| Usage/Application | Column Concreting |
| Color | yellow |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Sheet Thickness | 8 to 12mm |
| Material | ms |
| Power | 3hp |
| Bucket Shape | cone |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Unit
₹ 25000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 0.25 to 5 Cubic meter |
| Usage/Application | Construction |
| Color | Yellow |
| Automation Grade | Manual |
| Sheet Thickness | 4 to 12 mm |
| Material | MS |
| Bucket Shape | Cone Type |
| Surface Finishing | Paint Coated |
| Warranty | 6 Months |
| Brand/Make | Bharat |
Benny Korah (Proprietor)
Bharat Engineering Works
Plot No-55, Nehar Par, Jeevan Nagar,Ph-2,Old Faridabad
Faridabad - 121003, Haryana, India