Leading Manufacturer of cement silo dust collector and cement silo bottom filter from Faridabad.
₹ 90000 / Unit Get Latest Price
| Bag Type | Mesh Filter Bag |
| Type | cement |
| Air Capacity | 50 psi |
| Capacity | 100 ton |
| Material | SS |
| Usage/Application | Dust Collector |
| Brand | mix Italy |
| Top Filter Bag Quantity | 100 ton |
| Automation Grade | Automatic |
| Power Source | Electrical |
| I Deal In | New Only |
| Frequency | 50 Hz |
| Noise Level | 65-80 dB |
| Voltage | 420 V |
Minimum order quantity: 1 Unit
SKYFILTER Model SFCA240G5LP
With Pulse air jet / Reverse jet cleaning system , Pulsing pressure maximum 4-5Bar, Body in stainless steel AISI 304 Cover in Aluminum, hinged with pad lock Cartridge mounting plate in Zinc plated carbon steel, Digital adjustable sequencer suitable for 115-230V AC power supply Nominal filtering surface 24M2, specifically for Cement, Diameter of filter body 540mm section blower 5HP, emission outlet 30mg/hr, storage Hooper with₹ 121000 / Piece Get Latest Price
| Silo Capacity | 100 Ton |
| Silo Type | Welded |
| Material | SS304 |
| Usage/Application | Construction |
| No. of Legs | 4 leg |
| Discharge Diameter | 900 |
| Surface Coating | Powder Coated |
| Bag Type | Cartridge |
| Brand | Bharat |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Fan Motor Power | 5hp |
| Frequency | 50 |
| Temperature Range | -20 degrees to 80 Degrees C |
| Surface Finish | Paint Coated |
Minimum order quantity: 1 Piece
Benny Korah (Proprietor)
Bharat Engineering Works
Plot No-55, Nehar Par, Jeevan Nagar,Ph-2,Old Faridabad
Faridabad - 121003, Haryana, India