Pioneers in the industry, we offer concrete pump hose and concrete delivery hose from India.
₹ 24000 / Piece Get Latest Price
| Type | Rubber Hose Pipe |
| Single Hose Length | 3-6 m |
| Usage/Application | Concrete Hose |
| Size | 5 Inch |
| Brand | Bharat |
| Temperature Range | -20 to +80 Degree C |
| Working Pressure | 2 - 15 kg/cm2 |
We are a leading suppliers engaged in providing a vast range of Concrete Pump Hose. The concrete pump hose is used for joining the pump to the outlet of machines and transporting concrete with the help of pumps. It is ideal for moving the erosive viscous fluid or liquid like cement, sand, plaster etc. The shape of concrete end hose ensures a good grip.
Crush-proof nickel-plated couplings for a secure and hassle-free fit, are constituted in these hoses. The reinforcement of the concrete pump hose or end hose is done with synthetic cord spirals. The surface is with wear resistant rubber that provides resistance against abrasion, climate and chemicals.
Features:
₹ 20000 / Piece Get Latest Price
| Material | Rubber |
| Length | 3 to 6 mtr. |
| Single Hose Length | 3-6 m |
| Usage/Application | Concrete Pump |
| Size | 5 inch |
| Brand | Bharat |
| Temperature Range | -20 to +80 Degree C |
| Working Pressure | 2 - 15 kg/cm2 |
Minimum order quantity: 1 Piece
We are a leading suppliers engaged in providing a vast range of Concrete Pump Hose. The concrete pump hose is used for joining the pump to the outlet of machines and transporting concrete with the help of pumps. It is ideal for moving the erosive viscous fluid or liquid like cement, sand, plaster etc. The shape of concrete end hose ensures a good grip.
Crush-proof nickel-plated couplings for a secure and hassle-free fit, are constituted in these hoses. The reinforcement of the concrete pump hose or end hose is done with synthetic cord spirals. The surface is with wear resistant rubber that provides resistance against abrasion, climate and chemicals.
Features:
Benny Korah (Proprietor)
Bharat Engineering Works
Plot No-55, Nehar Par, Jeevan Nagar,Ph-2,Old Faridabad
Faridabad - 121003, Haryana, India