Pioneers in the industry, we offer tower crane concrete bucket, concrete bucket with hook, banana concrete bucket, concrete mixing bucket and hydraulic concrete bucket from India.
₹ 30000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 0.25 to 5 Cubic meter |
| Model Name/Number | cell type |
| Usage/Application | Column Concreting |
| Color | yellow |
| Automation Grade | Manual |
| Sheet Thickness | 4 to 12 mm |
| Material | MS |
| Bucket Shape | Banana Type |
| Surface Finishing | Paint Coated |
| Warranty | 6 Months |
| I Deal In | New Only |
| Brand/Make | Bharat |
Minimum order quantity: 1 Piece
Bharat Engineering Works specializes in fabrication of cell Type side discharge Concrete Bucket. These are highly in demand by the construction industry. We are considered to be pioneers in design and supply of these concrete buckets. As per our company’s vision we have followed a methodical strategy of up gradation in design and manufacturing. our research team has constantly endeavored to better our already superior products.
₹ 65000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 0.25 to 5 Cubic meter |
| Bucket Type | Bottom Discharge |
| Automation Grade | Manual |
| Model Name/Number | cone type |
| Usage/Application | Construction |
| Sheet Thickness | 4 to 12 mm |
| Material | MS |
| Surface Finishing | Paint Coated |
| Bucket Shape | Cone Type |
| Warranty | 6 Months |
| Brand/Make | Bharat |
Minimum order quantity: 1 Piece
Bharat Engineering Works specializes in fabrication of Cone Type Concrete Bucket. These are highly in demand by the construction industry. We are considered to be pioneers in design and supply of these concrete buckets. As per our company’s vision we have followed a methodical strategy of up gradation in design and manufacturing. our research team has constantly endeavored to better our already superior products.
₹ 27000 / Piece Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Color | yellow |
| Automation Grade | Manual |
| Sheet Thickness | 5 |
| Bucket Shape | Banana Type with Rack and Pinion |
| I Deal In | New Only |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 28000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 0.25 to 5 Cubic meter |
| Model/Type | Banana, Banana Type |
| Usage/Application | Column Concreting |
| Color | Yellow |
| Automation Grade | Manual |
| Sheet Thickness | 4 to 12 mm |
| Surface Finishing | Paint Coated |
| Warranty | 6 Months |
| I Deal In | New Only |
| Brand/Make | Bharat |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 180000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 1 to 8M3 |
| Model Name/Number | Bharat |
| Usage/Application | Column Concreting |
| Color | yellow |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Sheet Thickness | 6 to 8 mm |
| Diameter | As per capacity |
| Bucket Shape | cone type |
| I Deal In | New Only |
| Brand/Make | Bharat |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Benny Korah (Proprietor)
Bharat Engineering Works
Plot No-55, Nehar Par, Jeevan Nagar,Ph-2,Old Faridabad
Faridabad - 121003, Haryana, India