Manufacturer of a wide range of products which include cement screw conveyor and cement screw conveyor spare parts.
₹ 120000 / Unit Get Latest Price
| Length | 10 m |
| Capacity | 200 kg |
| Material | Carbon Steel |
| Brand | Bharat Engineering |
| Diameter | 8-10" |
| Usage/Application | Construction |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Motor Power | 7.5 to 20 hp |
| Orientation | Horizontal |
| Color | Yellow |
| Power | 7.5HP to 20HP |
| Structure | MS |
| Surface Finish | Paint Coated |
| Thickness | 4 mm |
| Warranty | 6 months |
| Shape | tube shape |
| Size | 168&219 mm |
| Flight Thickness | 4mm |
| Height | 10 to 12 mtr. |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Unit
₹ 32000 / Piece Get Latest Price
| Roller Type | Gear Roller |
| Material | Carbon Steel |
| Usage/Application | Screw Conveyor |
| Packaging Type | Box |
| Capacity | 1000 kg |
| Structure | Spiral |
| Brand | Bharat |
| Country of Origin | Made in India |
Benny Korah (Proprietor)
Bharat Engineering Works
Plot No-55, Nehar Par, Jeevan Nagar,Ph-2,Old Faridabad
Faridabad - 121003, Haryana, India