We are a leading Manufacturer of scraper bucket for batching plant, shovel for batching plants, batching plant wearing packing, mixing drum for batching plant, batching plants spare parts and concrete pump pipe cleaning ball from Faridabad, India.
₹ 12500 / Piece Get Latest Price
| Model Name/Number | 04 |
| Capacity | 100 ltr. |
| Usage/Application | Batching Plant |
| Brand/Make | Bharat |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | MS |
| Sheet Thickness | 4 to 10 mm |
| Surface Finish | Paint Coated |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Brand/Make | Bharat |
| Usage/Application | Batching Plant |
| Feature | Rust Proof |
| Country of Origin | Made in India |
| Thickness | 4 to 8 mm |
| Surface Finish | Paint Coated |
| Packaging Type | Box |
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Brand/Make | Bharat |
| Usage/Application | Batching Plant |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Rubber |
| Color | Black |
| Thickness | 20 mm |
| Packaging Type | Box |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 120000 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Manual |
| Drum Capacity | 1000 L |
| Capacity | 1000L |
| Usage/Application | Batching Plant |
| Type of the drum mixer | Reverse Drum Mixer |
| Brand/Make | BEW |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | MS |
| Sheet Thickness | 4 to 12 mm |
| Surface Finish | Paint Coated |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Brand/Make | Bharat |
| Usage/Application | Batching Plant |
| Feature | Rust Proof |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | MS |
| Packaging Type | Box |
| Thickness | 2-6 mm |
₹ 900 / Piece Get Latest Price
| Material | Sponge |
| Shape | Round |
| Usage/Application | Cleaning |
| Quantity Per Pack | 1 no |
| Diameter | 125 mm |
| Packaging Type | Polybag |
| Color | Orange |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Bharat |
Minimum order quantity: 1 Piece
Benny Korah (Proprietor)
Bharat Engineering Works
Plot No-55, Nehar Par, Jeevan Nagar,Ph-2,Old Faridabad
Faridabad - 121003, Haryana, India